Preskočiť na hlavný obsah

Staking

 Čo je staking?


Tak, ako mnoho vecí v krypto svete, aj staking môže byť jednoduchý a náročný zároveň. Záleží na tom, koľko úrovni vedomostí o ňom chcete odomknúť. Mnohí obchodníci a investori sa uspokoja s vedomosťou, že staking je systém získavania odmien za držanie určitej kryptomeny. Ale i keď jediné, čo vás zaujíma, je zarobenie odmien za staking, je užitočné vedieť ako a prečo staking funguje tak, ako funguje.

Ako funguje staking? 

Ak kryptomena, ktorú vlastníte umožňuje staking - momentálne sú to napr. Tezos, Cosmos, alebo aj Ethereum 2.0 - môžete ju, alebo jej časť "stakovat" a časom takto získať späť určité percento z nej ako zisk. Toto sa obvykle deje skrz tzv. "staking pool" ktorý môžete vnímať podobne, ako napr. sporiaci účet s úrokom.
Dôvod, prečo za stakovanie krypta získavate odmeny je, že ich blockchain požíva pri práci. Kryptomeny, ktoré umožňujú staking používajú tzv. Proof of Stake konsenzus, čo je spôsob, ktorým zabezpečujú, že všetky transakcie sú overené a zabezpečené bez banky, alebo spracovateľa platby. Vaše krypto, ak sa ho rozhodnete stakovat, sa stane súčasťou tohto procesu.

Prečo iba niektoré kryptomeny umožňujú staking? 

Tu to začne byť trochu viac technické. Bitcoin napríklad staking neumožňuje. Aby ste pochopili prečo, potrebujete trochu technického zázemia.
  • Kryptomeny sú typicky decentralizované, čo znamená, že nemajú žiadnu centrálnu autoritu, ktorá sa stará o ich chod. Ako teda všetky počítače v decentralizovanej sieti dospejú ku korektnej odpovedi bez toho, aby boli kontrolované centrálnym bodom, ako sú banky, či spoločnosti vydávajúce kreditné karty? Používajú tzv. "mechanizmus konsenzu".
  • Mnoho kryptomien - vrátane Bitcoinu a Ethereum 1.0 - využívajú tzv. Proof of Work konsenzus. Skrz Proof of Work sieť spotrebúva obrovské množstvo výpočtovej sily na riešenie problémov, ako je validácia (overenie) transakcií medzi cudzincami na opačných stranách planéty a zaisťuje, aby sa nikto nepokúsil použiť tie isté peniaze dvakrát. Časť z tohto procesu zahŕňa aj "ťažbárov" z celého sveta, ktorí súťažia o to, kto ako prvý zloží kryptografické puzzle. Víťaz získa právo pridať posledný "blok" overených transakcií na blockchain a získať nejaké krypto ako odmenu.
Pre relatívne jednoduchý blockchain, ako je blockchain bitcoinu (ktorý funguje veľmi podobne, ako banková účtovná kniha, sleduje prichádzajúce a odchádzajúce transakcie) Proof of Work je škálovateľné riešenie. Ale pre niečo viac komplexné, ako je Ethereum - ktorý má veľmi rozmanité možnosti využitia, včetne celého sveta DeFi (decentralizovaného finančníctva) bežiaceho na vrchole blockchainu - Proof of Work môže spôsobiť prekážky, keď je na sieti príliš veľa aktivity. Výsledkom toho môže byť, že prevod peňazí trvá dlhšie a poplatky sa šplhajú vyššie.

Čo je Proof of Stake? 

V tom sa objavil novší konsenzus, s názvom Proof of Stake - s myšlienkou zvýšenia rýchlosti a efektívnosti, popri znížených poplatkoch. Hlavný spôsob, ako Proof of Stake znižuje náklady, je skrz to, že nevyžaduje od všetkých tých ťažbárov riešenie zložitých matematických problémov, čo je energeticky vysoko náročný proces. Namiesto toho sú transakcie overované ľuďmi, ktorí doslova investovali do daného blockchainu skrz staking. 
  • Staking má podobnú funkciu, ako ťaženie. Je to proces, pri ktorom je účastník siete vybraný, aby pridal poslednú skupinu transakcií do blockchainu a získal za odmenu nejaké krypto. 
  • Presná implementácia sa líši projekt od projektu, ale podstata je, že užívateľ vloží svoje tokeny do rady výmenou za to, že získa šancu pridať nový blok do blockchainu a získať za to odmenu. Ich stakované tokeny slúžia ako záruka legitimity každej novej transakcie, ktorú pridajú do blockchainu. 
  • Sieť vyberá validátora (označenie pre človeka, ktorý stakuje svoje krypto) na základe množstva kryptomeny, ktorú stakuje a dĺžky času, ktorý ju tam drží. Takže účastníci, ktorí investujú najviac, sú odmenený. Ak sa transakcia v novom bloku ukáže byť neplatná, používatelia môžu mať sieťou spálenú určitú časť svojich prostriedkov, ktoré stakujú. Deje sa to pri procese známom ako slashing. 

Aké sú výhody stakingu? 

Mnohý dlhodobý držitelia kryptomien nazerajú na staking, ako na možnosť, ako nechať ich prostriedky pracovať a zarábať odmeny radšej, ako by mali len zbierať prach v ich krypto peňaženkách. Staking má ďalšiu výhodu v tom, že ním prispievate k zabezpečeniu a efektivite blockchainového projektu, ktorý podporujete. Stakovaním časti vašich prostriedkov robíte blockchain odolnejší proti útokom a posilňujete jeho schopnosť spracovania transakcií. (Niektoré projekty tiež  vydávajú tzv. "riadiace tokeny" zúčastneným účastníkom, ktoré držiteľom poskytujú slovo pri budúcich zmenách a aktualizáciách tohto protokolu.)

Aké sú riziká stakingu? 

Staking často vyžaduje zamknutie vašich kryptomien, alebo tzv. "obdobie prepožičania". Počas tohto obdobia nemôžete s vaším kryptom určitý čas hýbať. Toto môže byť bráne, ako nevýhoda, keďže počas tohto obdobia nemôžete obchodovať s kryptomenou, ktorú stakujete, ani keby sa cena výrazne pohla. Pred tým, ako začnete so stakingom, je nutné naštudovať si podmienky daného stakingu a pravidlá každého projektu, do ktorého sa chcete zapojiť. 

Ako začať so stakingom? 

Staking je obvykle otvorený pre každého, kto sa chce zapojiť. Avšak, aby ste sa stali úplným validátorom, môžu byť vyžadované nemalé minimálne investície (napr. pri Ethereum 2.0 je to až 32 ETH), technické znalosti a vyhradený počítač, ktorý môže vykonávať schvaľovanie nepretržite, dňom i nocou, bez výpadkov. Pri zapojení sa na tejto úrovni, je nutné zvážiť bezpečnosť a serióznosť záväzku, keďže výpadok by mohol spôsobiť slashing na overovateľových kryptomenách, ktoré stakuje. 
Ale pre prevažnú väčšinu zúčastnených je tu jednoduchší spôsob zapojenia sa. Cez zmenáreň, akou je napr. Coinbase môžete prispieť čiastkou, ktorú si môžete dovoliť do tzv. staking pool. Táto možnosť znižuje náročnosť pre zapojenie sa a umožňuje investorom získavať odmeny bez toho, aby museli prevádzkovať svoj vlastný validačný hardvér. 

Zdroj: Coinbase

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bitcoin vs zlato

Prečo Bitcoin prekonal zlato každý jeden raz, už od roku 2011 (zdroj : https://www.ccn.com/why-bitcoin-has-outperformed-gold-every-single-year-since-2011/ ) Bitcoin, taktiež známy aj ako "digitálne zlato" prekonal zlato každý jeden raz, už od roku 2011 vzhľadom na veľký nesúlad v trhovej kapitalizácií medzi bitcoinom a zlatom, bitcoin má väčší potenciál na nárast pri krátkodobých, či strednodobých obchodoch, než zlato do tohto roku, na rozdiel od populárneho presvedčenia, bitcoin zlyhal pri preukázaní bezpečného aktíva Podľa zakladateľa OnChain Capital, Rana NeuNera, bitcoin, niekedy popisovaný aj ako "digitálne zlato" prekonal vzácny kov vždy, už od roku 2011 Od roku 2017 jedna unca zlata začala byť menej cenná, než 1 BTC, nasledujúc vrcholy bitcoinu na grafe od menej, než 4 000 $, po 20 000 $. Cena bitcoinu medziročne vzrástla viac ako dvojnásobne oproti USD, zatiaľ čo zlato narástlo z 1 282 $ na 1 514 $, čo činí iba 18 %. Bitcoin m...

Ako zarobiť na kryptomenách?

Ako zarobiť na Bitcoine a iných kryptomenách? (zdroj: dreamtime.com) Ako už takmer každý vie, na kryptomenách sa dá zarobiť a to dosť slušne. Avšak ako na to? V dnešnom článku sa vám pokúsim priblížiť niekoľko základných možností. Hodl (zdroj: dreamtime.com ) Prvá a najzakladanejšia možnosť je takzvaný HODL, čo vlastne znamená len držanie danej kryptomeny a čakanie na jej nárast hodnoty.  Je to najjednoduchší spôsob a určite nie je zlý hlavne na začiatok, ale v určitých prípadoch aj pre skúsenejších, avšak podľa môjho názoru, v dnešnej dobe, kedy sa dá na viacerých overených a v rámci možností aj bezpečných platformách získať úrok za držanie, je to trocha nevyužitý potenciál. No je tu veľa ľudí, ktorí radi držia privátne kľúče od svojich kryptomien výhradne u seba a online platformám neveria. Čo im nemožno mať za zlé, hlavne z hľadiska, že tým prispievajú pôvodnej myšlienke decentralizovanosti.  Hardvérové peňaženky sú v tomto prípade cesta stvorená presne pre nich. Asi najpop...

Kde kúpiť bitcoin a iné kryptomeny?

 Kde nakúpiť kryptomeny? (zdroj: shutterstock.com ) Za posledné roky pribudlo naozaj slušne množstvo možností, kde a ako nakúpiť kryptomeny.  Na popularite naberajú aj takzvané bitcoinmaty, ktoré sa podobajú na bankomat, no nakupujete a predávate v nich kryptomeny. No osobne vidím jednoduchšiu a bezpečnejšiu možnosť, ako nakupovať kryptomeny a to skrz online zmenárne priamo z pohodlia domova. V dnešnom článku si priblížime niekoľko tých najpopulárnejších, ktoré mám osobne overené. Začneme tou najväčšou a vo všeobecnosti najpopulárnejšou krypto zmenárňou Binance. Binance Zoznámenie s Binance  Binance bola založená v roku 2017 a už po piatich mesiacoch od založenia sa dostala na 10 miesto top krypto zmenárni a po krátkom čase dokonca na prvé miesto, kde sa s prehľadom drží doteraz. Na jej čele stojí CEO Changpeng Zhao, vďaka ktorého dlhoročným skúsenostiam z oboru sa binance teší veľkej obľube. Za prvé miesto binance vďačí aj svojmu zabezpečeniu, ktoré dobre odoláva všetkým...