Preskočiť na hlavný obsah

Ako zarobiť na kryptomenách?

Ako zarobiť na Bitcoine a iných kryptomenách?

(zdroj: dreamtime.com)

Ako už takmer každý vie, na kryptomenách sa dá zarobiť a to dosť slušne. Avšak ako na to? V dnešnom článku sa vám pokúsim priblížiť niekoľko základných možností.

Hodl

(zdroj: dreamtime.com)

Prvá a najzakladanejšia možnosť je takzvaný HODL, čo vlastne znamená len držanie danej kryptomeny a čakanie na jej nárast hodnoty. 
Je to najjednoduchší spôsob a určite nie je zlý hlavne na začiatok, ale v určitých prípadoch aj pre skúsenejších, avšak podľa môjho názoru, v dnešnej dobe, kedy sa dá na viacerých overených a v rámci možností aj bezpečných platformách získať úrok za držanie, je to trocha nevyužitý potenciál. No je tu veľa ľudí, ktorí radi držia privátne kľúče od svojich kryptomien výhradne u seba a online platformám neveria. Čo im nemožno mať za zlé, hlavne z hľadiska, že tým prispievajú pôvodnej myšlienke decentralizovanosti. 
Hardvérové peňaženky sú v tomto prípade cesta stvorená presne pre nich.
Asi najpopulárnejšie hardvérové peňaženky sú TREZOR a LEDGER. Kde ich kúpiť a ako fungujú si rozoberieme neskôr v inom článku.

STAKING

(zdroj: dreamtime.com)

Táto metóda je vhodná pre ľudí, ktorí už majú nejaké mince a chcú, aby časom ich počet narastal. Staking je možný len u kryptomien, ktoré fungujú na konsenze Proof of Stake. Do technických detailov nejdeme momentálne zachádzať, ale v skratke sa jedná o to, že svoje mince uzamknete a tým sa stanete validátorom danej siete a za to získavate odmeny v podobe danej kryptomeny. Celý proces je o čosi zložitejší, no pre samotnú investíciu neni potrebné vedieť celú technickú stránku... 
PoS kryptomeny s najväčšou kapitalizáciou na trhu sú podľa CoinMarketCap v dobe písania článku Cardano, Algorand a Celo. Aktuálne poradie si môžete overiť kliknutím sem

PÔŽIČKY

(zdroj: dreamtime.com)

Pri tomto druhu úročenia kryptomeny treba byť obzvlášť opatrný a používať len overené platformy. Ja mám dobré skúsenosti s platformou Poloniex, avšak osobne by som nedával celé krypto portfólio na jednu platformu a ešte k tomu všetko na pôžičky, hlavne ak sa jedná pre vás o čiastku, ktorá je schopná vám výrazne zmeniť život. 
Späť k samotným pôžička. Na už spomínanej platforme, s ktorou mám niekoľko ročné skúsenosti je to jednoduchý proces. Najprv na ňu prevediete kryptomenu, ktorú chcete požičiavať, potom si ju už na svojom účte prevediete do sekcie "lending". Následne na ňu kliknete a uvidíte aktuálne ponuky pôžičiek, dopyt a vaše pôžičky (zrealizované aj zatiaľ nezrealizované). Podľa ostatných ponúk si viete nastaviť vlastný úrok, ktorý je určený v percentách za deň (nie za rok!) a ponúknuť množstvo, aké chcete, musíte však dodržať minimum, ktoré je pri každej kryptomene iné. Napríklad pri BTC je to 0,005, pri USDT 50 a tak podobne. Potom určite ešte dobu, na ako dlho chcete uzamknúť svoje peniaze v pôžičke. Môže to byť od 2 dní, po 60 dní. Zaškrtnete, či po uplynutí chcete automaticky obnoviť danú pôžičku, alebo nie a už ju len potvrdíte a čakáte, kým je systémom priradená k dopytu. Ako náhle je vaša pôžička zrealizovaná, môžete ju sledovať medzí aktívnymi pôžičkami a už si len užívať pribúdajúcu hodnotu zaplatených úrokov :) 
Len pre informáciu, v dobe písania článku sa denný úrok na stable coin USDT pohybuje medzi 0,04 až 0,06, čo predstavuje ročne 15 až 22 %! Veľmi slušné úročenie podľa môjho názoru. A keďže úroky sa zvyšujú s dopytom, niekedy to môže vystúpiť omnoho vyššie, veľmi výnimočne som tam zažil už aj 3% denne! Čo je v prepočte 1095 ročne! Avšak, takéto percentá sú tam naozaj len veľmi zriedkavo. 

ŤAŽENIE

(zdroj: dreamtime.com)

Veľmi populárna a v kryptosvete aj potrebná možnosť zarábania, je ťaženie. Opäť nepôjdeme po technickej stránke moc do hĺbky, skôr ju sem dávam len informačne, pretože, ak by ste chceli byť pri tejto metóde ziskový, chce to dráhy hardware a mať naštudované nie len základy daného procesu. Iste vás napadlo aj ťaženie na počítači, či mobile, avšak na mobiloch to vo všeobecnosti až na pár výnimiek nie je možné a na bežnom počítači je pri bitcoine takmer nemožné vyťažiť nejaký blok a pri ostatných kryptomenách to zväčša nie je moc ziskové. Síce je možné v niektorých prípadoch s dobrým počítačom vyťažiť aj niekoľko eur denne, ako napríklad aktuálne pri mene dogecoin, avšak po odpočítaní nákladov na elektrinu a opotrebenia sa váš zisk značne zredukuje, ba možno sa dostanete až do straty, vzhľadom na to, že opotrebenie počítača pri ťažení je značné a pravdepodobne to výrazne skráti jeho životnosť. 

AIRDROP

(zdroj: dreamtime.com)

Pomerne vhodnou cestou pre vstup do kryptosveta sú takzvané aidropy. Jedná sa o to, že za splnenie pomerne malých požiadaviek, ako napríklad registrácia na stránke, či prezdieľanie príspevku na sociálnych sieťach dostanete určité množstvo nejakej, zväčša novej kryptomeny, ktorá má zatiaľ nízku hodnotu a potrebuje sa dostať do povedomia ľudí. Ak máte šťastie a daná kryptomena sa stane populárnou a narastie na hodnote, môžete ju po čase predať a získať slušný zisk. Avšak treba si dávať pozor! Niektoré môžu byť podvodné a snažiť sa získať citlivé údaje, preto si danú kryptomenu a jej projekt vždy najprv overte a hlavne neposkytujte osobné údaje v prípade, ak máte nejaké podozrenie, že by mohli byť zneužité!

CASH BACK

(zdroj: dreamtime.com)

Pri tejto metóde pravdepodobne nezbohatnete, ale určite stojí za zváženie. Funguje to ako klasický cashback, akurát že dostávate späť nejakú kryptomenu. Prečo teda zvoliť krypto cashback radšej ako klasický? Výhoda je hlavne v percentách ktoré vám za nákup vrátia. Pri krypto cashbacku sa viete dostať až na 8 % z hodnoty každého nákupu! Čo vám klasický cashback s fiatom ponúknuť nemôže (nie celoplošne). Keďže platforiem, ktoré ponúkajú službu cashbacku krypta je viacero a majú rôzne podmienky, v skratke si to vysvetlíme na jednej z najpopulárnejších platforiem, ktorú sám používam a tou je crypto.com
Ak chcete využiť ich cashback, musíte si najprv u nich vytvoriť účet, následne na ňom zamknúť ich kryptomenu CRO. Tu je jedna z asi najväčších prekážok, pretože po zmene pravidiel spred pár mesiacov je hodnota uzamknutej kryptomeny potrebnej pre cashback väčší ako 3% naozaj vysoká. Pri cashbacku 8% je to až 400 000$. Avšak pri 2% je to prijateľných 400$, ktoré uzamknete na určitú dobu, aby vám mohli poslať visa kartu s ktorou môžete platiť v každom obchode, kde visa karty akceptujú. Po každom nákupe sa vám pripočíta percento zo zaplatenej sumy v eurách prepočítané podľa aktuálneho kurzu do CRO krypta, ktoré môžete minút ľubovoľným spôsobom, či už ho budete držať, zmeníte ho na eurá, alebo dáte úročiť. Po uplynutí 6 mesiacov môžete s tokenmi opäť hýbať, avšak ak ich vyberiete, váš cashback sa zníži.
Okrem cashbacku máte aj ďalšie bonusy v závislosti od toho, ktorú kartu zvolíte. Pri verzií s 2% dostanete naviac 100% cashback na spotify. Pri vyšších verziách aj na Netflix, plus ďalšie bonusy ktoré si môžete pozrieť ak kliknete sem

Záver 

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť nezabudnite, že kryptomeny sú vysoko volatilné a preto vždy buďte pripravený na veľké výkyvy v cenách a aj na prípadné straty a investujte len do projektov, ktorím naozaj veríte! 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Bitcoin vs zlato

Prečo Bitcoin prekonal zlato každý jeden raz, už od roku 2011 (zdroj : https://www.ccn.com/why-bitcoin-has-outperformed-gold-every-single-year-since-2011/ ) Bitcoin, taktiež známy aj ako "digitálne zlato" prekonal zlato každý jeden raz, už od roku 2011 vzhľadom na veľký nesúlad v trhovej kapitalizácií medzi bitcoinom a zlatom, bitcoin má väčší potenciál na nárast pri krátkodobých, či strednodobých obchodoch, než zlato do tohto roku, na rozdiel od populárneho presvedčenia, bitcoin zlyhal pri preukázaní bezpečného aktíva Podľa zakladateľa OnChain Capital, Rana NeuNera, bitcoin, niekedy popisovaný aj ako "digitálne zlato" prekonal vzácny kov vždy, už od roku 2011 Od roku 2017 jedna unca zlata začala byť menej cenná, než 1 BTC, nasledujúc vrcholy bitcoinu na grafe od menej, než 4 000 $, po 20 000 $. Cena bitcoinu medziročne vzrástla viac ako dvojnásobne oproti USD, zatiaľ čo zlato narástlo z 1 282 $ na 1 514 $, čo činí iba 18 %. Bitcoin m...

Kde kúpiť bitcoin a iné kryptomeny?

 Kde nakúpiť kryptomeny? (zdroj: shutterstock.com ) Za posledné roky pribudlo naozaj slušne množstvo možností, kde a ako nakúpiť kryptomeny.  Na popularite naberajú aj takzvané bitcoinmaty, ktoré sa podobajú na bankomat, no nakupujete a predávate v nich kryptomeny. No osobne vidím jednoduchšiu a bezpečnejšiu možnosť, ako nakupovať kryptomeny a to skrz online zmenárne priamo z pohodlia domova. V dnešnom článku si priblížime niekoľko tých najpopulárnejších, ktoré mám osobne overené. Začneme tou najväčšou a vo všeobecnosti najpopulárnejšou krypto zmenárňou Binance. Binance Zoznámenie s Binance  Binance bola založená v roku 2017 a už po piatich mesiacoch od založenia sa dostala na 10 miesto top krypto zmenárni a po krátkom čase dokonca na prvé miesto, kde sa s prehľadom drží doteraz. Na jej čele stojí CEO Changpeng Zhao, vďaka ktorého dlhoročným skúsenostiam z oboru sa binance teší veľkej obľube. Za prvé miesto binance vďačí aj svojmu zabezpečeniu, ktoré dobre odoláva všetkým...